^POWRÓT NA GÓRĘ
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Szkoła Podstawowa nr 45

Historia Festiwalu


Do współorganizatorów dołączyły inne ważne instytucje kulturalne miasta. Najważniejszym partnerem stała się Miejska Biblioteka Publiczna/Multicentrum, Pani Katarzyna Kabat, Kierownik Multicentrum, a także reżyser teatrów dzieci
i młodzieży, która pełnia funkcję Koordynatora Festiwalu do 2017 roku
. Głównym partnerem jest również Towarzystwo Kultury Czynnej, które pozyskuje na organizację środki z Gminy Wrocław.
Partnerem festiwalu  w 2014 była Fundacja Sokrates, która poprowadziła szereg interesujących warsztatów filozoficznych dla dzieci i młodzieży.

W roku 2015 zaś „Zielona Gęś …na Północy” zwróciła się ku Skandynawii i poszukiwała inspiracji w mitach, legendach skandynawskich, głównie fińskich. Patronat Honorowy piastowało Towarzystwo Polska- Finlandia i Konsulat Republiki Finlandii.

2016 to współpraca i poszukiwania  inspiracji w Muzeum Sztuki Współczesnej,
w Pawilonie Czterech Kopuł.

Rok 2017 to współpraca z Teatrem  Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Zmienił się kształt Festiwalu. Nie jest to już tylko przegląd teatralny, ale projekt kulturowy. Proponujemy hasło przewodnie od roku :

2008 

2009 

2010  

2012   

2013

2014

2015

2016

2017

„Baśnie, mity i legendy innych narodów”

twórczość  J. Słowackiego

muzyka F. Chopina

„Lalka i maska w teatrze”

dzieła sztuki Muzeum Narodowego
 
„Myślę, więc jestem w teatrze”

„Zielona Gęś … po arabsku”

„Zielona Gęś … na Północy”

„Zielona Gęś pod Kopułami”

Hasło bowiem inspiruje, ale nie jest narzucone!
Każdy zespół może przedstawić swój pomysł, swoją wizję i szukać inspiracji , gdzie tylko wyobraźnia podpowie.

Zielona Gęś zapraszała również na warsztaty tematyczne.
Tradycyjnie w Centrum Poznawczym Hali Stulecia i Multicentrum.

Na przestrzeni swoich dziejów Festiwal pozyskiwał Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Wrocławia i Narodowego Centrum Kultury. Do najważniejszych partnerów dołączyły takie instytucje jak Muzeum Narodowe, Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Związek Kompozytorów Polskich Oddział we Wrocławiu, Zespół Szkół nr 9 we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa nr 63, PWST we Wrocławiu.

Udział w Festiwalu biorą zespoły teatralne szkół podstawowych, gimnazjów i liceów wrocławskich i nie tylko. Przegląd wszystkich zgłoszonych zespołów odbywa się tradycyjnie w Auli Zespołu Szkół nr 1 w maju  a uroczysta Gala we Wrocławskim Teatrze Lalek, w czerwcu.  

Osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania, tworzenia Przeglądu Festiwalu Teatrów Szkolnych Zielona Gęś, to pani Anna Charewicz, wieloletni nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 45 w Zespole Szkół nr 9 we Wrocławiu, reżyser teatru dziecięcego, kierownik artystyczny Festiwalu do roku 2017 oraz pani Katarzyna Kabat – koordynator Festiwalu do roku 2017 ….

Od roku 2017/2018 Biuro Organizacji Festiwalu zostaje przeniesione do Zespołu Szkół nr 9 we Wrocławiu, działania dotyczące organizacji przejmują p.Agnieszka Misiak, p. Kinga Kalinowska i p. Monika Morawska.                                      

 

Copyright 2015  Zespół Szkół nr 9 we Wrocławiu