15 lat

Jubileuszowa XV edycja Wrocławskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych „Zielona Gęś”.

Festiwal powstał 15 lat temu z inicjatywy pani Anny Charewicz, nauczycielki języka polskiego  i reżysera teatrów dzieci i młodzieży, w Zespole Szkół nr 9 we Wrocławiu, przy współdziałaniu absolwentów PWST we Wrocławiu; Anety Włodarczyk /WCDN/, Katarzyny Kabat /MultiCentrum MBP/, Pawła Pawlika /Akademia Wyobraźni/.

Przez lata współdziałały ze sobą różne instytucje edukacyjne i kulturalne; ZS nr 9, WCDN, MultiCentrum MBP, Wrocławski Teatr Lalek, Ośrodek Działań Twórczych „Światowid”, Akademia Wyobraźni, Muzeum Narodowe, Muzeum Farmacji, Fundacja „Sokrates”, Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Towarzystwo Kultury Czynnej, a także SP nr 63, PWST we Wrocławiu i Teatr Polski.

Projekt uzyskał na swoje kolejne rocznice /V- lecie i X-lecie/ patronat Prezydenta Miasta Wrocławia i Narodowego Centrum Kultury. W roku ubiegłym uzyskał patronat Towarzystwa Polska - Finlandia i Konsulatu Ambasady Fińskiej we Wrocławiu.

Celem Festiwalu jest zachęcenie twórczych nauczycieli do pracy z dziećmi i młodzieżą metodami teatralnymi, a także zaszczepienie w młodych ludziach potrzeby poszukiwań, rozwoju zainteresowań, zachęcanie do bywania w teatrze, a zatem szeroko pojętej edukacji kulturalnej.

Do działań włączył się Pawilon Czterech Kopuł - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Hasło przewodnie jubileuszowego Festiwalu to  " Zielona Gęś pod Kopułami". Celem działań nauczycieli, dzieci i młodzieży było  poszukiwanie inspiracji do spektakli w artyzmie polskiej sztuki współczesnej, zgromadzonej w Pawilonie oraz w książkach artystycznych - obrazowych.

W Festiwalu wzięły udział zespoły teatralne szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Gala dla zespołów szkół podstawowych odbyła się we Wrocławskim Teatrze Lalek, dla zespołów młodzieżowych w Teatrze Polskim ( Scena Kameralna).  Uroczysta Gala - podsumowanie 15 lat Festiwalu Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś" była w Pawilonie Czterech Kopuł.

Festiwal jest imprezą, która łączy wiele instytucji, a przede wszystkim ludzi dorosłych  w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży. Spektakle prezentowane przez zespoły teatralne dziecięce i młodzieżowe są różnorodne i na wysokim poziomie.