MAMO, TATO IDĘ DO SZKOŁY!

Drodzy Rodzice, od Was zależy, jaki będzie mój start w szkole. Możecie sprawić, że będzie on dobry.

Pamiętajcie!

Jestem jeszcze mały(a). Pomóżcie mi zorganizować dzień tak, by starczyło czasu na naukę, pracę i zabawę. Odrabianie lekcji o stałej porze pomoże mi właściwie wywiązywać się z obowiązków szkolnych.
Podczas odrabiania lekcji w domu, pomagajcie mi tylko wtedy, gdy rzeczywiście będę miał(a) trudności. Przeglądajcie systematycznie moje zeszyty, książki i dzienniczek. Przychodźcie do szkoły na zebrania i konsultacje z nauczycielami.
Przygotujcie mi proszę:
- stałe miejsce do pracy i odrabiania lekcji,
- miejsce gdzie mogę położyć książki, zeszyty i tornister,
- półkę lub szufladę na książki, zeszyty, lektury i pisemka.

Pamiętajcie, że dla mojego prawidłowego rozwoju konieczne są:
- wczesne chodzenie spać,
- wartościowe posiłki i woda do picia, a nie słodycze i słodzone napoje,
- ład, spokój i pogodna atmosfera w domu,
- utrzymywanie kontaktu uczuciowego,
- przestrzeganie stałego rozkładu dnia,
- stały udział w drobnych pracach domowych,
- możliwość zabawy z rówieśnikami na świeżym powietrzu.

Gdy przychodzę do domu ze szkoły:
- pytajcie mnie o wydarzenia i moje przeżycia,
- często ze mną rozmawiajcie,
- kontrolujcie moją pracę – chwalcie mnie za to, za co trzeba pochwalić, zgańcie, jeśli na to zasłużę,
- zadbajcie o to, abym nie spędzał więcej niż godzinę dziennie z urządzeniami elektronicznymi (komputer, tablet, telefon),
- nigdy na mnie nie krzyczcie, gdy czegoś nie umiem – krzyk powoduje, że przestaję zupełnie rozumieć,
- pocieszcie mnie, kiedy spotka mnie niepowodzenie,
- dopilnujcie, abym przygotował(a) wieczorem przybory szkolne i spakował(a) tornister,
- nie pozwólcie, żebym odrabiał(a) lekcje późnym wieczorem lub w nocy, jeśli zapomnę usiąść do odrabiania lekcji o ustalonej porze, przypomnijcie mi o tym,
- posiedźcie trochę przy mnie, kiedy będę odrabiał(a) lekcje,
- nie dopuśćcie, żebym kładł(a) się późno spać (nie później niż o 21:00).

Jeśli mam trudności, uzgodnijcie z nauczycielem, jak mi pomóc. Porozmawiajcie z moim nauczycielem, ale nie uskarżajcie się na mnie.
Dbajcie o mnie i o moje zdrowie, korzystajcie z opieki lekarza i dentysty, psychologa oraz pedagoga szkolnego.
Codziennie poświęćcie mi chociaż 20 minut. Tylko dla mnie. Bez swojego telefonu, tableta, telewizora. Może wieczorem przed snem na czytanie książek i na szczere rozmowy, a może w dzień na wspólny spacer… Ja tego potrzebuję.
Moje obowiązki związane ze szkołą:
- punktualnie przychodzić na zajęcia,
- codziennie mieć w tornistrze odpowiednie przybory szkolne, podręczniki i zeszyty,
- systematycznie uczyć się w szkole i w domu,
- właściwie zachowywać się w szkole i poza szkołą w stosunku do kolegów oraz osób dorosłych,
- szanować przybory własne i kolegów,
- sumiennie wykonywać wszystkie obowiązki.
Wasze Dziecko