"Kształcić duszę cnotami, umysł słowami,

a ciało sportem


JANUSZ KUSOCIŃSKI


PATRON SP NR 45 WE WROCŁAWIU


Lekkoatleta, wielokrotny mistrz i polski rekordzista w biegach średnich i długich. W 1931 roku wybrany Sportowcem Roku przez czytelników „Przeglądu Sportowego”. W 1932 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles zdobył złoty medal w biegu na 10 tysięcy metrów.  Rekordzista świata w biegu na dystansie 3000 metrów. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, trener i dziennikarz. W 1939 roku brał udział w obronie Warszawy jako kapral Wojska Polskiego. W czasie II wojny światowej był dwukrotnie ranny i został odznaczony Krzyżem Walecznych.  

Podczas okupacji wraz z innymi sportowcami działał w konspiracji pod pseudonimem „Prawdzic”. W marcu 1940 roku za działalność antyfaszystowską aresztowany przez gestapo i przez wiele miesięcy torturowany i przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym reżimie na Pawiaku. Został zamordowany w Palmirach 21 czerwca 1940 roku.

       Jesteśmy dumni, że naszym patronem został najlepszy sportowiec Polski międzywojennej, znakomity biegacz, mistrz olimpijski, rekordzista świata, patriota, który swoimi działaniami, sukcesami pokazywał rodakom, że warto pokonywać trudności, a także walczyć o wolność i dobre imię Ojczyzny.

  

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W LOS ANGELES 1932- FILM